Podsumowanie roku 2019 Sekcji Wspinaczkowej

Sekcja Wspinaczkowa PODSUMOWANIE ROKU 2019

Jako że rok obecny ma się ku końcowi . Z ociąganiem ale jednak pokusiłem się o pewne podsumowanie.

Sekcja kończy rok z sześćdziesięcioma trenującymi dziećmi z czego około  50 uczestniczy w większości treningów. Wśród trenujących mamy 5 zawodników w kategorii dzieci młodszych, 6 dzieci, 3 młodzików i 1 juniorkę młodszą z czego 10 zawodników z licencją PZA.  Wszystkie dzieci trenują w 8 grupach od A do B które niezupełnie przypadkowo zostały pogrupowane w ten sposób.

Grupa A to TOP grupa w której trenują dzieci z myślą o startach w zawodach. Grupa B to starsze dzieci (młodzież) startujące w zawodach okazjonalnie, lecz na nieco większym poziomie zaawansowania niż w grupach E i F. Grupa C to kolejna ale już młodsza grupa z nastawieniem na starty zawodnicze. Natomiast grupa D to najmłodsze dzieci, które moim subiektywnym zdaniem stanowią materiał na dobrych wspinaczy. Grupy E, F, G i H można by określić grupami rekreacyjnymi ale nie jest tak do końca ponieważ Sekcja Wspinaczkowa działając jako  klub sportowy z założenia kształci zawodników i wspinaczy ekstremalnych. Więc dzieci wspinające się w tych grupach stanowią niejako bazę naborową na zawodników klubu. Ilość treningów które aplikujemy dzieciom w tygodniu jest dobrana optymalnie do wieku i umiejętności dzieci.

Sekcja nie posiada własnej ściany wspinaczkowej więc trenujemy gościnnie na obiektach komercyjnych w Krakowie i na ścianie Szkoły Podstawowej w Sierczy. Dzięki uprzejmości menagerów i właścicieli w Renisport oraz Avatar Kraków mamy możliwość realizowania tam treningów na preferencyjnych warunkach.  Wszystkie treningi są finansowane przez Klub UKS Lider z środków pozyskiwanych głównie z dotacji, sponsorów oraz składek członkowskich. Procent dotacji z Klubu w stosunku do wpłacanych składek członkowskich przedstawia tabelka na dole tekstu.

W roku minionym zawodnicy sekcji brali udział w wszystkich zawodach Pucharu Polski PZA ora Pucharu Regionalnego. Gościliśmy też na MP Młodzików w Lublinie oraz Olimpiadzie Młodzieży w Tarnowie. Zawodnicy sekcji nie gardzili też zawodami towarzyskimi tak jak Boulder Games w Wrocławiu, Krakowie i Warszawie. Poziom sportowy prezentowany przez nas stale rośnie i owocował w Pucharze Polski kilkukrotnym awansem do finału. W Pucharze regionalnym wieloma miejscami medalowymi. Zawodnicy kilkukrotnie mieli okazję wspinać się w skale naturalnej. Udało się też zorganizować 2 obozy wspinaczkowe w Szczytnej i Podlesicach. Zdarzyły się też niestety sytuacje nieprzyjemne. Mieliśmy aż 3 poważne kontuzje (dwa złamania i jedno zwichnięcie).

TO BYŁO A CO CZEKA NAS W ROKU 2020?

Wszystkie zmiany bywają raczej kłopotliwe i wprowadzane nagle wprowadzają raczej więcej złego niż dobrego, więc nasze będą ewoluowały. Dzieci nadal będą trenować w tych grupach co do tej pory zgodnie z harmonogramem który co jakiś czas aktualizuję. Nie potrafię na tą chwilę powiedzieć czy zmienią się dni i godziny treningowe ale może okazać się to nieuniknione. Główną widoczną zmianą wprowadzona od 1 stycznia będzie zmniejszenie poziomu dotacji z Klubu za czym pójdzie wzrost składki członkowskiej. W związku z czym mając świadomość że posiadamy również wspinaczy „nieregularnych” wprowadzimy możliwość opłaty jednorazowej za trening. Stanowiącej równowartość kosztu bezpośredniego ponoszonego przez Klub.

Druga ważna z punktu widzenia Sekcji, trenerów I zawodnika będzie zmiana dotycząca charakteru szkolenia zawodników Topowych. Sekcja już szkoli i będzie szkolić zawodników w oparciu o zintegrowany plan szkolenia i treningów który ma zaowocować efektem mistrzostwa w wspinaczce sportowej w wieku seniorskim. Czyli wieloletni. Mając na uwadze zaangażowanie trenerów, koszty ponoszone przez Klub oraz coraz większą ilość pracy wnoszonej przez zawodników w treningi. Klub będzie wymagał od dzieci i od rodziców deklaracji  chęci wieloletniej współpracy i zaangażowania oraz stałej obecności na treningach i zgrupowaniach. Szczegóły są zamieszczone w „odświeżonym” regulaminie sekcji na dole tekstu.

W roku 2020 planowane są kolejne obozy wspinaczkowe w tym 2 w Szczytnej, tym razem dłuższe 9 dniowe. Będziemy starali się zorganizować też kilka krótszych wycieczek wspinaczkowych. Może tym razem uda się zorganizować obóz zimowy. Dla zawodników przygotujemy kilkudniowe zgrupowania treningowe. Będzie mniej zawodów więcej treningów ale za to planujemy udział z zawodach zagranicznych.

Do zobaczenia na treningach

procent dotacji: https://drive.google.com/file/d/1ZYd-W3PnoF0eq8p0O903_G_uB-1iPTj_/view?usp=sharing

regulamin: https://drive.google.com/file/d/11WvH8mQYAV5rn6lgiRmCWRcCxG-WUIMY/view?usp=sharing