PODSUMOWANIE ROKU 2020 sekcja wspinaczkowa

Zakończyliśmy rok 2020. Więc pora na posumowanie tego co działo się w Sekcji Wspinaczkowej. Jak wiemy rok ten był zdecydowanie inny niż wszystkie poprzednie i większość założeń treningowych, oraz startów trzeba było dostosować do bieżących warunków. Niemniej jednak nie uważam tego czasu za stracony czy mniej owocny. Bynajmniej w wielu aspektach brak zawodów, zmiana miejsca treningów oraz większa ilość wolnego czasu pozytywnie wpłynęła na całą sekcję.Z chronologicznego punktu widzenia Rok zaczął się obiecująco. W zimie przybyło sporo nowych dzieci z którymi treningi prowadzone były głównie w szkole w Sierczy (Ale jak się później okazało zmiany miejsca treningów z tej grupy nie przetrwał nikt). W ferie udało się z grupą starszych zawodników zorganizować krótkie ale owocne zgrupowanie w Frankfurcie. DAV Kletterzentrum Frankfurt am MainStudio Bloc DarmstadtNo i nadeszła przerwa w treningach wywołana wirusowymi obostrzeniami. Jak tylko było to możliwe z grupą zawodników wznowiliśmy treningi ale wobec zamkniętych ścian realizowaliśmy je w skałach. Zaowocowało to kilkoma ładnymi prowadzeniami ( VI.1+) oraz przetarciem bulderowym na małych formach. Jak się okazało ta wiosenna „skalna przystawka” odbiła się pozytywnym echem na zorganizowanym wakacyjnym obozie w Szczytnej w Schronisko Batorow Gory Stolowe. Gdzie większość dzieci śmiało atakowała i prowadziła drogi na granicy swoich możliwości.Powrót na panelowe treningi zmienił trochę Klubową rzeczywistość. Przy braku możliwości realizowania szkolenia w Sierczy powróciliśmy po rocznej przerwie na treningi do Wieliczki w Solne Miasto w Wieliczce a „wyeksploatowany” Renisport zamieniliśmy na zdecydowanie bardziej rokujący Avatar Centrala Ruchu co zdecydowanie poprawiło możliwości szkoleniowe w grupie zawodniczej. Starty w zawodach w całym sezonie ograniczyły się do sześciu edycji zawodów w ramach Pucharu Regionalnego gdzie nierzadko obok ekipy z Avatara stanowiliśmy najliczniejszą grupę. Pomimo ograniczeń udało się zorganizować część planowanych zgrupowań: W Warszawie, Podlesicach, Pewelce oraz kilka jednodniowych wyjazdów treningowych.Wrześniowy nabór do Sekcji uzupełnił z nawiązką „straty kadrowe” wywołane epidemią i zmianą miejsca treningów. Wydaje się również że dzieci te w przeciwieństwie do naboru wiosennego który był związany głównie z szkołą w Sierczy na dłużej pozostaną w Klubie i sporcie.

W Nowy Rok wchodzimy z 42 trenującymi dziećmi. W tym 19 zawodników (w tym 4 nowych). W roku obecnym najciekawiej zapowiada się grupa młodzików do której z racji wieku przechodzi aż czwórka dzieci. Jest to grupa która w klubie trenuje od początku i po raz pierwszy będzie miała okazję rywalizować w Mistrzostwach Polski w swojej kategorii. Będziemy starali się utrzymać dotychczasowe dni i godziny treningów. Dojdzie trening dla nowej grupy zawodniczej w sobotę oraz aby odciążyć treningi piątkowe planowane jest utworzenie nowej grupy w czwartek. Podjęliśmy współpracę z nowym trenerem Ilya Markov który przy współpracy z Dagmara Lachowska ma realizować treningi z Juniorkami i Młodzikami w zakresie mobilności, koordynacji, siły ogólnej i stabilizacji. Treningi ogóle w sobotę będzie nadal realizowała Dagmara ale w podziale na dwie grupy ćwiczebne. Treningi techniczne z bulderingu bez zmian z Piotrem. Natomiast ukochane w szczególności przez starszych zawodników treningi z liną nadal ze mną 🙂 Dodatkowo część treningów nadal prowadziła będzie Bożena BatorTak jak w roku minionym planujemy kolejne zgrupowania oraz na wzór przeprowadzonych z Tomkiem Oleksym w B. Lab bouldering laboratory – ściana wspinaczkowa warsztaty.

Nowych chętnych do treningów wspinaczki sportowej cały czas zapraszamy!

Jak co roku pragnę podziękować wszystkim bez których realizowanie programu szkoleniowego nie byłoby możliwe a w szczególności:

Ministerstwo SportuMiasto i Gmina WieliczkaPolski Związek AlpinizmuAvatar Centrala Ruchu i Paweł GrochowalskiTechniq Development Ponadto rodzicom dzieci za pomoc, cierpliwość i wyrozumiałość oraz samym dzieciom i zawodnikom za trud i zaangażowanie wniesione w starty i treningi

Tomasz Piąstka